Imieniny:
Wiadomości z tagiem Kora  RSS
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa w Radomiu

Dodano: 21.03.2017 8:18 | 656 odsłon | 0 komentarzy


W Radomiu inicjatywę przejęły Aldona Sikora - mama 2,5 rocznej Tosi i Patrycja Mrozowicz - mama 2,5 rocznej Nikoli. - Jako matki nie możemy pozwolić, by nasze dzieci były zamknięte w czterech ścianach. Zależy nam na tym, by wszyscy wiedzieli o tym, że "zespolaki" to normalne dzieci, które potrafią się bawić, potrzebują przyjaźni i kontaktu z rówieśnikami. - mówi Aldona Sikora.
Impreza rozpocznie się o godz. 11:00 w Parku Kościuszki. Wystąpi tam teatr osób z Zespołem Downa, będzie również niespodzianka dla miłośników muzyki. Później uczestnicy przejdą korowodem przez radomski deptak. Podczas marszu rozdawane będą ulotki dotyczące choroby i osób nią dotkniętych. Następnie, organizatorki zaproszą do Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, gdzie obejrzeć będzie można wystawę poświęconą osobom z Zespołem. W Muzeum wyświetlony będzie również film przygotowany właśnie z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa.
Natomiast o godz. 16:30 na Scenie Oratorium Św Filipa Neri przy ul. Grzybowskiej 22 odegrany zostanie spektakl przygotowany przez Młodzieżowy Teatr Integracyjny "A właśnie, że TAK". Przedstawienie opowie o narodzinach chłopca z zespołem Downa i emocjach jakie towarzyszą w tych okolicznościach jego mamie.
Scenariusz przygotowała i reżyserią zajęła się Tatiana Kaplińska - kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej "Do Celu ", prywatnie mama "zespołowego" Macieja. Na scenie natomiast pojawi się młodzież V Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Radomiu, Publicznego Gimnazjum nr 2 oraz III Liceum Ogólnokształcącego im Dionizego Czachowskiego w Radomiu.
Zespół Downa, trisomia 21, dawniej nazywany mongolizmem – zespół wad wrodzonych spowodowany obecnością dodatkowego chromosomu 21. Nazwa pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, chorobę opisał w 1866 roku. W 1959 roku Jérôme Lejeune odkrył, że u podstaw zespołu wad wrodzonych leży trisomia 21. chromosomu.Osoby z zespołem Downa mają mniejsze zdolności poznawcze niż średnia w populacji zdrowej. Wahają się one od lekkiej do umiarkowanej niepełnosprawności intelektualnej. Zaburzenia rozwojowe manifestują się głównie jako skłonność do zawężonego myślenia lub naiwność. Niewiele osób wykazuje niepełnosprawność intelektualną w stopniu głębokim.
Niedopasowanie genotypowe Aldona Sikora porównuje do dwóch skarpetek nie do pary: - Widzimy, że coś jest nie tak, ale można z tym żyć.

Źródło: radioplus.com.pl

MERA Sp. z o.o.

Dodano: 20.03.2017 20:37 | 542 odsłon | 0 komentarzy

Sklep, którego wizytówkę Ci prezentujemy na co dzień zajmuje się sprzedażą materiałów budowalnych, narzędzi, płytek ceramicznych oraz dekoracji do domu. Jeśli szczególnie zainteresowała Cię któraś grupa produktów, to wejdź na stronę mera.tychy i zobacz co mamy Ci do zaprezentowania. Mamy duże doświadczenie i każdego klienta traktujemy indywidualnie. Oferujemy darmowy transport i mamy bardzo atrakcyjne ceny. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie pomożemy Ci wybrać coś nowoczesnego, praktycznego i funkcjonalnego. MERA Sp. z o.o. ul. Przemysłowa 70 43-100 Tychy

Źródło: rozne-ogloszenia.hiperogloszenia.pl

reklama

Copyright © 2008-2019 nifo.pl  - wszelkie prawa zastrzeżone